Quantcast
Channel: Szütyő blog
Viewing all articles
Browse latest Browse all 278

Happy 3 Year Blogiversary Week | Hogyan készítsünk mini terráriumot, és ültessünk pozsgások, kaktuszokat?

$
0
0

Nem titok, hogy rajongok az apró méretű kaktuszokért és pozsgásokért, ahogy az sem, hogy a mai bejegyzésben szereplő terráriumot, már régóta szerettem volna elkészíteni. Szerintem lenyűgözőek ezek a kis növények, nagyon könnyű őket gondozni, és a lakásunk ékes díszeiként tökéletesen megállják a helyüket. Érdekes kis teremtmények, ráadásul azt olvastam róluk, hogy a pozsgások és a kaktuszok több oxigént termelnek például éjszaka, mint bármely más növény - ekkor párologtatnak, ellentétben a többi növénnyel, amelyek nappal teszik mindezt - így jó ötlet lehet őket a hálószobánkban elhelyezni: alvás közben több oxigénhez juthatunk.


Ma megmutatom nektek hogyan készítettem el a mini terráriumaimat, és mit kell tennetek, ha ti is kedvet kaptatok hozzá. A legjobbat még nem mondtam: nagyjából 1000-1200 forintból kihozható mindez, ha ügyesek vagyunk.

Hogy készül a terrárium, amire szükség van, és az elkészítés menete:

- Kaktuszok vagy pozsgások, ki melyiket kedveli jobban. Sokféle közül választhatunk, a lényeg, hogy szeressék a viszonylag párás, de közben szárazzá váló környezetet is. 

- Maga a terrárium. Egy átlátszó, és nagyjából széles szájú üvegedény. Bármi működhet (akár befőttes üveg is, vagy gömb akvárium, díszüveg) aminek viszonylag nagy a szája, és belefér a föld és a növények. Az enyém a Kika Decoból van - mécsestartóként árulják és kb. 380 forint - de amint megláttam, pontosan tudtam, hogy megtaláltam azt a terrárium alapanyagot, amire már régóta vágytam. Az ültetés előtt alaposan tisztítsuk és törölgessük át a tartályt.

- Kavics vagy dekor kő. Ezzel gyakorlatilag megágyazunk a terráriumban, ez adja az alapot.

- Általános virágföld, és/vagy speciális kaktuszföld. Keverhetjük is, ahogy gondoljuk. Én most csak szimpla virágföldet használtam, kezdetnek elegendőnek éreztem. 

- Kesztyű. Ha pozsgást ültettek elhagyható. Ha viszont kaktuszt, feltétlen szükséges a kesztyű. Érdemes egy kertészkedéshez használatos darabot beszerezni, ami megvédi az ujjainkat a tüskéktől. Később is még jól jöhet.


Miután végiggondoltam az elrendezést, kivettem a pohárból a pozsgásomat, picit meglazítottam a virágföldet és belehelyeztem az előkészített üvegembe. Vigyázva, nehogy letörjenek a levelei, tüskéi. Nagyon óvatosan locsoljuk meg a földet - ne áztassuk el - én spriccnivel adagoltam rá a vizet, így is bőven elég nedvességet juttattam rá, mégsem kellett azon aggódnom, hogy nem tud alóla elfolyni a víz. A tetejére tettem egy kevés díszkavicsot is, olyat amivel megágyaztam neki. Szerintem sokkal kellemesebb így ránézni, kicsit rusztikusabb.


Nagyon óvatosan kell öntözni a terráriumban lévő növényeket, mert nem szeretik a túl sok vizet - végül is a természetes élőhelyükön sem esik túl sok eső. Erre gondoljunk mindig! Szerintem egy héten 1x, de akár 2 hetente egy kis spriccelés a földjükre és fejükre elég. A párologtatásukhoz vízre van szükségük, ezzel a megszerzett vízmennyiséggel viszont jól gazdálkodnak - sok vízraktározó szövetet tartalmaznak - ezért is elegendő ilyen ritkán gondoskodnunk a locsolásról. 

Legközelebb egy jóval nagyobb üveget szeretnék beszerezni, amit csak a feléig töltenék meg kaktuszokkal vagy pozsgásokkal, és mohával, nagyobb kövekkel szeretném majd kibélelni az üvegüket.

Ti mit gondoltok? Próbáltatok már hasonlót?

Viewing all articles
Browse latest Browse all 278